Avalehele Tule tööle! Ettevõttest Partnerid Kinkekaart RSS  
Sisukord

Testime: Sigma 120-300mm F2.8 DG OS HSM Sport Tagasi

Lisatud 25.11.2014Sigma on uue kontseptsiooni alusel välja töötanud Sport-seeria teleobjektiivi vahemikuga 120-300mm ja püsiavaga 2.8, mis ühildub nii täiskaader ja poolkaader keredega. Mul oli hea võimalus seda optikat koos Nikon D610 kerega testida ja jälgida, kuidas see massiivne teletoru reaalselt toimetab.  Tegeledes loodusfotograafiaga ning pildistades väga muutlikes ilmastiku- ja valgustingimustes, on hea objektiivi juures minu jaoks väga oluline kasutusmugavus, ilmastikukindlus, autofookuse kiirus, valgusjõud ning nõelterav joonis, sest soovin alati maksimaalset pildikvaliteeti.

 

Konstruktsioon

Uus Sigma 120-300 optika on oma ehituselt väga tugev ja vastupidav. Objektiivi korpus on metallist ning igast küljest ilmastikukindel. Nii suumi- kui fookusrõngas liiguvad sujuvalt ja lõtkuvabalt, ei käi liiga kergelt ega liiga raskelt. Metallist sügav varjuk kaitseb esiläätse nii ilmastiku kui võimaliku kukkumise eest. Minu jaoks väga mugav ja käepärane kasutada. Kõikvõimalikud lülitid on samuti loogiliselt paigutatud.

Ainukese miinusena tooksin välja objektiivi suure kaalu (ca 3,5kg), mis mõjutab käest pildistamisel pisut stabiilsust, kuid selle vastu on optika varustatud kaheastmelise pildistabilisaatoriga, mis on äärmiselt tõhus ja aitab käest pildistamisel tunduvalt paremini kadreerida ning teha teravaid pilte ka 2-3 stoppi pikemate säriaegadega.

Minu hinnang objektiivi ehitusele ja kasutusmugavuse kokkuvõtvalt on 10/10.

Kiire HSM mootor ja teravustamine

Mõistagi on objektiiv varustatud Sigma kiire ja vaikse HSM teravustamismootoriga, mis teeb objektiivi autofookuse kiireks ja peaaegu täiesti helituks - minu jaoks jällegi üsna oluline aspekt optika valimisel. Kusjuures ei täheldanud ma ka nõrgemas valguses "saagimist". Teravustamine on suhteliselt kiire ja täpne. Tõsi küll, Canoni ja Nikoni 300mm 2.8 fiksobjektiividele jääb Sigma teravustamiskiiruselt mõneti alla, kuid siiski ei midagi katastroofilist. Usun, et enamike fotograafide nõudluse peaks Sigma AF kenasti ära katma.

Siinkohal olgu huvitava faktina mainitud, et objektiivil on olemas ka 2 custom funktsiooni C1 ja C2. Nagu kõikidel uue kontseptsiooni alusel loodud A (Art), C (Contemporary) ja S (Sport) tähisega märgistatud Sigma optikaid, saab ka uut 120-300mm objektiivi Sigma USB dokk'i abil kalibreerida, update'ida ja häälestada vastavalt kasutaja vajadustele. 120-300 objektiivil on selle abil võimalik kasutaja poolt määrata, kas objektiiv paneb rohkem rõhku teravustamise kiirusele või autofookuse täpsusele ning salvestada need vastavalt C1 ja C2 funktsioonidesse. Näiteks võib kasutaja määrata C1 programmile teravustamisekiiruse prioriteedi ja C2 programmile autofookuse täpsuse prioriteedi ning kasutada neid vastavalt võtteolukorrale ja soovidele.

Minu hinnang teravustamiskiirusele ja -täpsusele on 8/10

Moonutused

Objektiivil on kasutusel kaks FLD-elementi ja üks SLD-lääts, mis kõikvõimalikke moonutusi minimeerivad. Vaadates objektiiviga tehtud pilte, märkasin, et avaga 2.8 fotodel esines pisut vinjeteerumist, mis aga avaga 4 oluliselt vähenes ning avaga 5.6 kadus täielikult. Kromaatilist aberratsiooni märkasin vaid üksikutel fotodel minimaalselt, mis olid tehtud kõige lahtisema avaga. Tänapäeval on enamike fotograafide kasutuses väga võimekas fototöötlustarkvara, mis aitab ka vähesed moonutused hõlpsasti eemaldada.

Moonutuste seisukohalt on minu hinnang Sigma 120-300 objektiivile 9/10

Teravus

Nüüd aga vahest objektiivi kõige olulisem näitaja - teravus. Looma- ja loodusesõbrana veetsin ühe päeva Elistvere loomapargis, mille asukatest tegin alljärgnevad testpildid erinevate fookuskauguste ja avade juures. Kuna 300mm f/2.8 optikat kasutatakse tihti 2-kordse telekonverteriga, siis proovisin samuti järele, kuidas Sigma uus teleobjektiiv konverteriga koostööd teeb ning kas ja kuidas see mõjutab pildikvaliteeti. Mainin ära, et minu suureks üllatuseks ei mõjutanud konverter teravustamiskiirust peaaegu üldse või kui siis ainult vaevumärgatavalt.


PILT 1

120mm; f/2.8; ISO 800; 1/4000 sek

Esimene foto on tehtud 120mm pealt avaga 2.8. Värvid on loomulikud ning ava 2.8 toob põhjapõdra kenasti esile jättes tausta ühtlaselt häguseks. Loom ise tundub samuti terav ning pildikvaliteedi üldmulje on minu hinnangul suurepärane. Vaatame nüüd sama fotot 100% suurendusega:

100% suurendusega vaadates näeme, et teravus ja detail looma karvastikus on kenasti olemas. Canoni ja Nikoni 300mm 2.8 optikad annaksid küll pisut rohkem detailsust, kuid üldiselt on Sigma tulemus siiski siin väga hea. Siinkohal arvestagem ka seda, iga optika saavutab oma maksimaalse teravuse ava 1-2 stoppi kinnisemaks keerateks, seega võib oletada, et avaga 5.6 on pildijoonis veelgi parem.

PILT 2

120mm; f/5.6; ISO 800; 1/1000 sek

Siin fotol ongi ava seatud 5.6 peale, fookuskaugus 120mm. Foto üldmulje endiselt suurepärane. Vaatame 100% suurendusega, kas märkame mingit vahet eelmise fotoga.

Erinevus ei ole küll väga suur, kuid siiski võib märgata, et avaga 5.6 on detaili grammike rohkem ja pilt teravam. Järgmisena teeme sama testi 300mm fookuskaugusega.

PILT 3

300mm; f/2.8; ISO 800; 1/4000 sek

Siin pildil näeme, et ka 300mm peal on värviedastus väga hea, bokeh ilus ühtlane ning pildi üldmulje endiselt suurepärane. Vaatame nüüd sama fotot 100% suurendusega.

 

 

Nagu suurenduselt näeme, on 300mm ja avaga 2.8 pildijoonis väga hea, teravust ja detaili looma karvastikus on täiesti piisavalt. Avaga 5.6 oleks pilt kindlasti veelgi teravam nagu eelnevast näitest selgus. Järgnevalt vaatame, kuidas 2x konverteri lisamine pildikvaliteeti mõjutab.

PILT 4

300mm; f/5.6; ISO 800; 1/1600 sek

See foto on tehtud 150mm pealt, mille 2x konverteri lisamine on muutnud 300mm-ks. Ka nüüd tundub pildi üldmulje väga hea, objekt on terav, taust mõnusalt ühtlane ning toob põdra kenasti esile. Vaatame 100% suurenduselt, kas konverteri lisamine on detaili lõhkunud.

Nagu näha, siis peenemast karvastikust silma ümbert on detail mõneti kaduma läinud, kuid looma silm ise on siiski terav ning laubale ulatuvas suuremas karvastikus detaili täiesti piisavalt.

Oma põhivarustuses kasutan ma Nikkori 300mm f/4 fiksobjektiivi koos 1,4x konverteriga ning julgen väita, et Nikkori optika annab konverteriga märksa rohkem detaili kui käesolev Sigma toru sellel fotol. Samas muudab 2x konverteri lisamine objektiivi maksimumava 2.8 pealt 5.6-ks ning kui keerata ava kinnisemaks nt f/8 peale, oleks fotol detaili kindlasti rohkem. Kuulduste järgi on Sigmalt peagi oodata ka uut konverterit, mis peaks pildikvaliteeti oluliselt parandama, seega ei ole Sigma fännidel põhjust kurvastamiseks.

PILT 5


600mm; f/5.6; ISO 800; 1/640 sek

See foto on tehtud koos konverteriga 600mm pealt avaga 5.6. Pildi üldmulje jällegi väga hea. Vaatame fotot 100% suurendusega.


Taaskord saame kinnitust, et foto on pisut pehmem kui ilma konverterita tehtud pildid, kuid siiski hea kvaliteediga. Foto on terav ja ka detail ei ole kaduma läinud. Siinkohal arvestagem, et tegelikult ei vaata keegi suurt fotot nii lähedalt ja isegi 2x konverteriga pakub uus Sigma 120-300mm objektiiv küllaldaselt kvaliteeti, et sellest suuri ja kvaliteetseid väljatrükke teha.

Minu hinnang käesoleva objektiivi teravusele on 8/10.

 

Kokkuvõtteks

Võin öelda, et Sigma uus 120-300 Sport-seeria objektiiv üllatas mind positiivselt ja pakub enamat, kui oleksin esmapilgul sellelt oodanud. Võrreldes Canoni ja Nikoni fiks-teledega, on Sigma 120-300 tele küll pisut aeglasema autofookusega, kuid siiski kiire, et  harrastus- ja elukutseliste fotograafide vajadused ära katta. Sama kehtib ka pildijoonise kohta. Inimesele, kes soovib ülimat täiuslikkust ja kelle rahakott võimaldab, soovitaksin Canoni/Nikoni teleobjektiive. Küll, aga võiks uus Sigma olla taskukohasemaks alternatiiviks paljudele loodus- ja spordifotograafidele, kes hindavad head pildikvaliteeti, suurt valgusjõudu, kasutusmugavust ning vastupidavat konstruktsiooni. Kvaliteedivahe originaaltootjatega on minimaalne, küll aga hind peaaegu 2 korda odavam. Kas tasub maksta ca 2500€ lisaks, et saada 10% võrra kiiremat autofookust? Lisaks räägib Sigma toru kasuks fakt, et tegemist on ainukese turul oleva 120-300 vahemikuga f/2.8 telesuumiga, mis muudab objektiivi palju funktsionaalsemaks ja pakub oluliselt rohkem pildistamisvõimalusi kui 300mm fiksid.

 Meeldivaid pildielamusi soovides,

Ragnis Pärnmets, www.ragnisphoto.com / Fotoluks AS Tartu kaupluse juhataja

21.06.2020 - Fotoluksi kaupluste lahtiolekuajad võidupüha ja jaanipäeva nädalal.
18.06.2020 - Sensor puhtaks kiiresti ja kvaliteetselt!
16.04.2020 - Vanade slaidide / diapositiivide digitaliseerimine!
08.04.2020 - Digitaliseeri oma vanad videokassetid Fotoluksis!
07.04.2020 - Filmide ilmutamine Fotoluksi kaupluses
02.04.2020 - Polaroid NOW - Uus kaamera, uus välimus, uus Polaroid!
20.03.2020 - Fotoluksi Viru keskuse kaupluse ajutine sulgemine
18.03.2020 - Kristiine keskuse, Pärnu mnt 134 ja Tartu Fotoluksi kaupluste ajutine sulgemine
25.02.2020 - Ära vaeva pead! Kingi Fotoluksi kinkekaart ja lase fotosõbral ise otsustada!
01.01.2020 - Tule tööle Tallinna Fotoluksi kauplusesse!

Uudised »