Teleobjektiivide test: 70-200mm Nikkor vs Tamron vs Sigma

Teleobjektiivide test: 70-200mm Nikkor vs Tamron vs Sigma

Üks universaalsemaid objektiive on minu jaoks kindlasti 70-200mm f2.8, kuna selle fookusvahemikuga saab pildistada peaaegu kõike – portreed, pulma, sporti, loodust. Eluslooduse jäädvustamisel võimaldab see optika lisaks liigile jätta kaadrisse ka ümbritsevat keskkonda ning on suureks abiks ka kaugemate maastikuplaanide fotografeerimisel. Inimeste jäädvustamisel on aga võimalik pildistada distantsilt, sest peaaegu kellelegi ei meeldi, kui fotograaf objektiiviga otse näkku torgib. Kui keegi nüüd jäi mõtlema, et vajaks ka enda fotokotti sellist optikat, siis on variante 2: kas soetada kallis Canoni/Nikkori originaaltoru (sõltuvalt, millise brändi keret kasutate) või vaadata odavamate alternatiivtootjate poole. Viimasel juhul on täna turul peamiselt 2 populaarset valikut: Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM ja Tamron 70-200mm f/2.8 SP DI VC USD.

Kõrvutasin need 2 optikat enda Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II objektiiviga ja testisin Nikon D610 kere ees, et välja uurida kas ja millised kvaliteedierinevused nendel on.

Konstruktsioon

Siin minu jaoks suuri erinevusi väga ei esinenud. Kõik 3 optikat on üldjoontes igati käepärased ja korraliku, tugeva konstruktsiooniga. Suumi- ja teravustamisrõngad liiguvad pehmelt ning sujuvalt. Kui üldse midagi, siis tooks miinusena ehk välja Sigma ja Tamroni lühikese statiivijala. Nikkoril on see pisut kõrgem. Kõigil kolmel objektiivil on võimalik statiivijalg hõlpsalt eemaldada ja see annab käest pildistamisel kasutusmugavust kõikidele objektiividele juurde. Nikkori objektiivil on eemaldamise lahendus nõks mugavam, kui Sigmal ja Tamronil.

Autofookus

Nikkori AF on nii Sigmast kui Tamronist oluliselt kiirem. Järgmisena tuleb Tamron ning kolmandale kohale jääb Sigma, mis on Tamronist vaid õige pisut aeglasem. Erinevus on aga väga marginaalne ning võib öelda, et Tamron ja Sigma on teravustamise poolest sisuliselt sama kiired.

Pildikvaliteet

Järgnevalt vaatame üle kõigi optika pildikvaliteedi (värviedastus, moonutused, teravus). Et võrdlus arutult pikale ei veniks, siis toon siin välja vaid 70mm ja 200mm fookuskaugusega testpildid. Selleks valisin taaskord Toomkiriku tellisseina, mis pildiliselt on küll võrdlemisi igav, kuid selle eest väga heaks indikaatoriks teravuse ja vinjeti hindamisel.

Tamron 70-200mm f/2.8 SP DI VC USD @ 70mm, f/2.8, ISO 100

 

Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM @ 70mm, f/2.8, ISO 100

 

 Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II @ 70mm, f/2.8, ISO 100

Näidisfotosid vaadates võib märgata kõige rohkem vinjeteerumist Sigmal, pisut vähem Tamronil ning taaskord on siin esirinnas Nikkor, millel tuvastab minu silm kõige vähem vinjetti – praktiliselt ei olegi. Õige pisut on fotodel aimatav kerge "distortion" ehk nn tünnmoonutus. Nikkoril jällegi vähem kui teistel, kuid õnneks on nii vinjett kui tünnmoonutus fototöötlustarkvaraga imelihtsalt eemaldatav.

Liikudes edasi teravuse juurde, siis tugev eelis on siin Nikkori objektiivil ja seda eeskätt just kaadri servades maksimaalse f/2.8 ava juures, kus Nikkor on märkimisväärselt teravam kui Tamroni ja Sigma eksemplarid. See teeb Nikkori kenasti kasutatavaks ka 2.8 avaga, mis on hea uudis kõigile hämarates oludes pildistajatele. Ka Tamroni servad on lahtise ava juures võrdlemisi korraliku joonisega ehkki minu silmale õige pisut pehmem Nikkorist. Kõige pehmem joonis servades oli siinkohal Sigmal. Kaadri keskosas minu silm suuri erinevusi ei täheldanud ja võib öelda, et keskel on kõik 3 optikat väga hea teravusega. Kinnisema avaga on joonis tunduvalt parem ning juba f/4 juures on nii Tamron kui ka Sigma isegi servades hea joonistusvõimega.

 

Tamron 70-200mm f/2.8 SP DI VC USD @ 200mm, f/2.8, ISO 100

 

Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM @ 200mm, f/2.8, ISO 100

 

 Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II @ 200mm, f/2.8, ISO 100

200mm peal on Nikkor servades endiselt Tamronist ja Sigmast teravam, kuid erinvused on juba märksa väiksemad. Kaadri keskosa on kõigil kolmel võrdselt väga terava joonisega ning tünnmoonutus on samuti kõigil kolmel kadunud. Vinjeteerumist on küll märgata kuid fototöötluses kergesti eemaldatav nagu eelpool juba mainitud.

Värviedastusest rääkides paistab Nikkori joonis mulle veidi kontrastsem olevat, kuid suuri erinevusi mina ei täheldanud ning võin väita, et kõik 3 optikat on suurepärase värviedastuse ja dünaamikaga.

Tamron 70-200mm f/2.8 SP DI VC USD @ 70mm, f/8, ISO 100

Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM @ 70mm, f/8, ISO 100

 

Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II @ 70mm, f/8, ISO 100

 

Haarates pilti rohkem detaile ja kasutades kinnisemat ava f/8, lähevad tulemused tunduvalt paremaks. Vinjett on kadunud ning tünnmoonutust silm enam kuigi kergesti ei tuvasta nii „kirjul“ fotol.

 

Kokkuvõte

Lõpetuseks võib öelda, et kõik 3 optikat on tegelikult väga heade omadustega. Kõik neist pakuvad suurt f/2.8 valgusjõudu ja pildistabilisaatorit, mis võimaldab kasutada pikemaid säriaegu ja pildistada hämaras. Kvaliteedis esineb küll teatud erinevusi Nikkori kasuks, kuid usun, et paljude fotograafide jaoks ei ole need määrava tähtsusega, kui tegemist ei ole just tippkvaliteeti nõudvate elukutseliste profifotograafidega.

Kui eelarve on piiratud, aga soovite odava raha eest head optikat, siis Sigma on kindlasti teie jaoks õige valik. Kui tahate pisut paremat ja raatsite mõnisada lisaeurot selle eest välja käia, siis võite valida Tamroni. Siiski olgu mainitud, et Sigma ja Tamroni erinevused kvaliteedis on minu hinnangul väga marginaalsed ning märkimisväärset edumaad see Sigma ees ei paku. Kui teile on aga oluline servast-servani terav joonis ka kaadriservades ja 100% täpsus kiiretes oludes ilma midagi maha magamata ning olete nõus selle eest välja käima ca 2 korda rohkem raha, siis on kindlasti nõelterava joonise ja ülikiire autofookusega Nikkor VR II teile parim võimalik valik kolmest nimetatud optikast.

Kui nüüd aga kõik muud nüansid kõrvale jätta ning lähtuda vaid parimast hinna-kvaliteedisuhtest, siis on kindlasti Sigma nn "võitja". Fotoluksi kauplustes maksab see optika hetkel 999€, mis teeb sellest täna odavaima turul oleva 70-200mm f/2.8 toru ning võin kinnitada, et selle raha eest saate piisavalt palju head klaasi Sigma kesta sees. Kindlasti üks parimaid valikuid piiratud eelarvega hobipiltnike jaoks.

Kõik testis kujutatud fotod on konverteeritud RAW-ist otse JPEG failideks ilma järeltöötluseta.

Meeldivaid pildielamusi soovides,
Ragnis Pärnmets / www.facebook.com/ragnisphoto

Tagasi

Rohkem uudiseid:

  Head kliendid! 18.04.2025 on Fotoluks suletud! Pärnu mnt. 134 kauplus teenindab teid jälle esmaspäeval! Häid ülestõusmispühi!
SUUR FOORUMI FOTOLUKSI LÕPUMÜÜK! Seoses Foorumi Fotoluksi kaupluse sulgemisega on paljud kaubad ekstraheade lõpumüügi hindadega! 📌 Digikaamerad – 10-25% 📌 Objektiivid – 10-30% 📌 Fotokotid – 25% 📌 Filmid ja tarvikud -25% 📌 ...